WordPress üzerinde LMS çalıştırılabilir mi?

Eklentiler sayesinde; “evet bu mümkün”.

WordPress’i, öğretim süreçlerine daha fazla katabilmek için LMS yeteneklerine sahip olabilmesi önemli bir unsurdur. Salt wordpress kurulumu bu konuda yeteri kadar özellik maalesef içermemektedir. O nedenle, bu konuda geliştirilmiş, az sayıda eklenti arasında en doğru seçimi yapmanız gerekmektedir. LMS odaklı geliştirilen WordPress eklentilerine bakıldığı zaman ilk etapta  BuddyPress türevleri göze çarpmaktadır. Bu türevler BuddyPress’in temel unsurlarından yola çıkılarak öğretim için özelleştirilmiş eklentiler olarak değerlendirilebilir.

WordPress eklenti havuzuna bakıldığı zaman LMS odaklı geliştirilen 3 önemli eklenti bulunmaktadır. Şimdi sırasıyla bu eklentileri inceleyelim;

1. Namaste! LMS

Henüz geliştirilmeye devam edilen bu eklenti ile sınırsız sayıda ders tanımlayabilir, ödev ekleyebilirsiniz. Ücretsiz olan Namaste sayesinde temel öğretim yönetim sistemi özelliklerine sahip olabilirsiniz. Henüz 1.0 versiyonuna daha ulaşamayan eklenti, gelecek  sürümlerde daha da yetenekli olabileceğini tahmin ediyoruz.

2. Learndash

Ücretli bir WordPress eklentisi olan Learndash, her türlü temayı destekleyen yeni bir eklenti. WordPress’in üyelik sistemi üzerine inşa edilen eklenti sayesinde, ücretli/ücretsiz ders tanımlanabilmektedir. İçerisinde gelişmiş bir quiz ve raporlama sistemi de barındırmaktadır. Eklentiyi test edebilmek için demo adresinden kendinize ait bir hesap oluşturabilirsiniz. Ayrıca, yine Learndash bünyesinde geliştirilen çok sayıda farklı konularda çözüm üreten eklentiler bulunmaktadır. Özetle, web tabanlı bir öğretim ortamı hazırlayıp derslerinizi online olarak satmak istiyorsanız Learndash sizin için doğru bir çözüm olabilir.

3. Wpcourseware

Sürükle – bırak eylemleri ile kolay yönetilebilir bir eklenti olduğunu söyleyen Wpcourseware, diğer rakiplerinin sahip olduğu tüm özellikleri barındırmaktadır. Ayrıca, güçlü bir bildirim sistemi ile sistem üzerindeki tüm hareketleri takip edebileceğinizi belirtmektedir. Tek site için $47 gibi bir fiyat ile satılan eklenti fiyat olarak diğer eklentilere göre avantajlı.

4. TalentLMS

TalentLMS‘i WordPress ile entegre hale getiren eklenti sayesinde, TalentLMS üzerinde tanımladığınız dersleri wordpress tabanlı sitenizde görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, öğrencileriniz sizin wordpress siteniz üzerinden TalentLMS’de yapması gereken tüm aktiviteleri görüntüleyebilir ve gerçekleştirebilir.

5. Docebo LMS E-Learning Platform Integration

Yine bir başka entegrasyon eklentisi olan bu eklenti sayesinde Docebo üzerinde yürüttüğünüz tüm öğretim aktivitelerini wordpress siteniz ile ilişkilendirebilirsiniz. Eklenti, kullanıcıların Docebo hesaplarına giriş yapabilmelerine de olanak tanımaktadır..