Windows İşletim Sistemli Bilgisayarınızda Olmazsa Olmaz Programlar

Sahip olduğunuz meslek veya okuduğunuz bölüm ne olursa olsun windows işletim sistemi bilgisayarınızda olmazsa olmaz bazı programlara ihtiyaç duyarsınız. Bu yazılımlar sizin bilgisayarda hem üretkenliğinizi artırdığı gibi hem de bilgisayar okur-yazarlığınızı yükseltir. Bilgisayarı çok daha etkin kullanmaya başlarsınız. Ödevlerinizi, projelerinizi çok daha rahat ve konforlu yapabilirsiniz. Tabii bu araçlar birebir olarak ödevinizin veya projenizin niteliğini artırmaz. Sadece çalışma ortamınızı daha zengin ve opsiyonlu kılar.Size zaman kazandırır.

İşte bu yazıda, Windows İşletim sisteminizde olması gereken yazılımları bir araya toparladım. Bu yazılımlar ile yukarıda bahsettiğim gibi hem üretkenliğinizi artıracak hem de bilgisayarı çok daha etkin kullanabileceksiniz.

Bu yazı gibi Mac OS işletim sistemi için olmazsa olmaz programları buradan erişebilirsiniz.

Libre Office

Office uygulamaları alanında Microsoft Office gibi ciddi bir rakibe karşı güçlü alternatif olmayı başaran Libre Office’i deneyebilirsiniz. Açık ve Özgür yazılım olması nedeniyle, kurulumu ve kullanımı oldukça rahat. Sizin için daima eliniz altında, Office uygulamaları alanında bilgisayarınızda hızlı ve pratik bir kullanım olanağı yaratacaktır. Diğer bir güzel alternatif ise Open office.

Avira

Bilgisayarınızın hem stabil çalışması hem de bilgilerinizin güvenliği konularında, antivirüs yazılımlarının oldukça önemli bir payı var. Eğer bilgisayar kullanımı ve güvenliği konusunda fazla tecrübeli değilseniz bu tür yazılımlardan bir tanesini muhakkak edinmeniz gerekiyor. Avira bu konuda ücretsiz ve pratik bir çözüm olarak deneyebilirsiniz.

Firefox veya Chrome

İnternet üzerinden web sayfalarını rahat ve konforlu ziyaret edip dolaşabilmeniz için internet gezgini yazılımları. İkisi de favorim istediğiniz birini tercih edebilrsiniz. 🙂

VLC media player

Mobil dahil tüm işletim sistemlerinde özgürce her türlü formatta çoklu ortam öğelerini görüntüleyip oynatabileceğiniz program. Farklı formatlardaki videoları rahatlıkla oynatabilirsiniz.

7Zip

Kendine has özel bir sıkıştırma algoritması da olan 7Zip, popüler ve yaygın olarak bilinen tüm sıkıştırma formatları destekliyor. Dosyalarınızı hem sıkıştırmak hem de açmak için kullanabilirsiniz.

Skype

İnternet üzerinden sesli ve görüntülü görüşme yapabileceğiz bir araç. Fazla söze gerek yok 🙂

Teamviewer

Farklı işletim sistemleri üzerinden uzak masaüstü paylaşamı yapabileceğiniz bir araç.

CutePDF

Adobe firması tarafından üretilen Acrobat Reader’a güzel bir alternatif. Ücretsiz ve performansı gayet iyi. PDF’leri görüntülerken bilgisayarını da gereksiz yere yormuyor. Adobe alternatifi olan Acrobat Reader‘a da göz atabilirsiniz.

Notepad++

MS Windows ile beraber gelen Notepad aracının çok daha hünerlisi ve kapsamlısı. Çoklu sekme açma, farklı sözdizilimleri desteklemesi ve performası ile pratik ve kolay bir metin editörü.

Everything

Windows işletim sisteminde dosya arama ve dosya kopyalama işlemleri daima sıkıntılı ve yavaş. Arama fonksiyonu yeteri kadar zengin seçeneklere sahip değil. Bir de bunun üzerine yavaş olması eklenince, oldukça yorucu hale geliyor. Everything ise, Windows’un dosya aramasının yerine geçiyor. Programı açıp istediğinizi yazdıktan sonra, siz yazmayı bitirmeden bile arama sonuçları karşınıza çıkmaya başlıyor. Sanki Google’ın anında arama sonuçları, çevrimdışı bir şekilde bilgisayarınıza gelmiş gibi.

TeraCopy

Dosya aramadan sonra Windows’da en çok sıkıntılı olan işlem kopyalama olduğunu söylemiştik. Kopyalama işleminin de yerine geçen faydalı bir araç olan TeraCopy, anlık transfer işlemlerini tek bir kutuda gösteriyor. Programın en yararlı özelliği ise, kopyalama sırasında karşılaşabileceğimiz sorunlu dosyaları aklına yazıp, taşıma işlemi son bulduğu zaman karşınıza çıkarması. Yani artık tek bir sorunlu dosya için dev bir harddiskin kopyalanması yarıda kalmayacak.

F.lux

Tüm gün bilgisayar başında oturmak beyni ve sırtı yorduğu kadar gözlere de zararlı. F.lux yazılımı, bulunduğunuz bölgeye göre monitörün renk tonlarını ayarlıyor. Gün içerisinde, program ekranı parlak ve canlı tutarken, güneşin batmasıyla birlikte düzenli bir şekilde ekranı daha sıcak, samimi renklere geçiriyor. Oldukça basit görünse de, F.lux’a alışmak bir o kadar zor. Yine de göz yorgunluğunu giderdiği ve uzun süreler çalışma konusunda odağı sağladığı da kanıtlanmış bir gerçek. F.lux’a biraz zaman tanıyın, değdiğini göreceksiniz.

Unlocker

Hiçbir şekilde kullanımda olmadığını bildiğiniz ancak Windows’un güya kullanımda olduğu için silmenize izin vermediği dosyaları silmek için Unlocker, harika bir seçenek. Sağ tıkla açılan menüden o arka planda çalışan işlemi sonlandıran program, bu engeli kaldırarak istediğiniz şeyi silmenize de yardımcı oluyor. Yine de kritik Windows işlemlerini böyle bitirmemeye dikkat edin.

Eraser

Unlocker ile dosyalarımızı özgür bıraktıktan sonra, silmek için de Eraser‘ı kolaylaştırıcı bir program olarak kullanabilirsiniz. Hassas verileriniz varsa ve güvenli bir silme işlemiyle her şeyin ortadan kalktığından emin olmak istiyorsanız, Eraser tam aradığınız program. Ek olarak, Eraser bir dosyayı kaç kez bozması gerektiğini de size soruyor. Örneğin Savunma Bakanlığı’ndan çok kilit bir belge geldiyse onu 40 kez tekrar tekrar bozmak isteyebilirsiniz. Kendini sağ tık menüsüne yerleştiren ve belirli klasörler ile dosyalar için zaman ayarlı silme işlemi yapan Eraser, kalıcı olarak dosya silme konusunda bir numara diyebiliriz. Yine de, elinizde çok çok büyük bir elektrikli testereyle gezdiğinizi unutmayın ve dikkatli olun. Geri dönüşüm kutusuna atmıyorsunuz.

Recuva

Dosyalarımızı Windows’tan kurtardık, sildik, bozduk, sonsuza kadar kaldırdık. Peki ya geri getirmek istersek? Burada da Recuva yardımımıza koşuyor. Elbette Eraser gibi bir programla sildiğiniz belgeleri geri getiremeyen Recuva, daha çok Windows ile sildiklerinizi arayıp buluyor. Ek olarak, tüm silinen dosyaları geri getirme gibi bir iddiası da olmayan program, elinden geleni yapıyor ve çoğu zaman da elinden gelen yetiyor.

Mendeley

Hazırladığınız makale ve ödevlerin kaynakçalarını, alıntılarını yönetebileceğiniz güçlü bir araç. Okumalarınızıda araç üzerinden yapıp alıntılarını kolay ve rahatlıkla yönetebilirsiniz.

Keepass

İnternette gezmek demek bir çok hesaba sahip olmak, yeni üyelikler başlatmak demek. Belli bir süre sonrada unutulan ve kaybolan şifreleri geri kurtarmak büyük zaman kayıplarına sebep olabiliyor. Kişisel hesapların yönetimi alanında, ücretli farklı hizmetler sunan bir çok yazılım olsada, Keepass ücretsiz yapısı ve kolay kullanımı ile dikkat çeken bir şifre/hesap yönetim yazılımı. Birçok farklı hesabınızı tek güvenli bir ortamda saklayabilmenize olanak sağlayan yazılım, esnek kullanım olanağı sunuyor.

Clipclip

Kes, kopyala ve yapıştır işlemleri bilgisayarın vazgeçilmezleri arasında. Bu işlemlerin konforlu yönetimi için özelleşmiş ve ücretsiz bir pano yönetim yazılımı. Panonuza birden fazla metin, resim veya dosya kopyalamayı mümkün kılar. Daha sonra en son kliplere göz atabilir veya bunlar arasında arama yapabilir ya da bir başlık atayabilir ve daha sonra kullanmak üzere klasörler halinde düzenleyebilmeniz için bunları kaydedilmiş kliplere dönüştürebilirsiniz.

PuTTY

Herkes için gerekli olmayan küçük minik ve pratik SSH/Telnet aracı. Linux sunucularına bağlanmasına olanak sağlıyor.

HFSExplorer

Herkes için gerekli olmayan bir yazılım daha! – HFSExplorer, Mac formatlı diskleri Windows ortamında okunmasını ve işlenmesine olanak sağlayan bir uygulama. HFS (Mac OS Standard), HFS+ (Mac OS Extended) ve HFSX (Mac OS Extended with case sensitive file names) disklerinizi windows’da açabilir dosya transferi yapabilirsiniz.