Ustalaşmak için İstemli Pratik

Florida Eyalet Üniversitesi psikoloji profesörü Anders Ericsson’a göre ustalığın anahtarlarından biri “istemli pratik” yani “belli bir alanda performansı artırmak için ömür boyu çaba harcamak” tır.

Pratik, pratik pratik. Ama yapılan her pratik doğru ve uygun değildir. Ustalığa giden yolda mühim olan “istemli pratik”‘tir.

İstemli pratik, her gün birkaç kilometre koşmakla veya her sabah piyanonun tuşlarına yirmi dakika vurmakla alakalı bir şey değildir. Daha net bir amacı vardır. Acı vericidir. Zahmetlidir. Meşakkatlidir.

Ericsson’a göre, şu adımları düzenli 10 yıl boyunca tekrarlarsak sonunda hedeflediğimiz alanda usta olabiliriz:

  • Tek amaç performans arttırmaktır. Düzenli her hafta aynı şekilde tenis oynayarak iyi bir tenis oyuncusu olamazsınız. İstemli pratiğe göre, performansımızı değiştirmeli, yeni hedefler belirlemeli, her seferinde daha ileriye gitmemiz gerekmektedir.
  • Tekrar yapmak önemlidir. Tekrar etmekten çekinmeyin. Antreman bitse bile atış yapın.
  •  Daima ciddi geribildirim arayın. Neyi nasıl yaptığınızı bilmiyorsanız, hangi özelliklerimizi geliştirmemiz gerektiğini asla bilemeyiz.
  • Acımasızca hangi noktada yardıma ihtiyacınız olduğu konusuna yoğunlaşın. Ericsson, çoğumuzun iyi olduğu konularda çalıştığını, yükselenlerin ise zayıflıkları üstünde çalıştığını söylüyor.
  • Fiziksel ve ruhsal yorgunluğa hazırlıklı olun. Çok az sayıda insanın bu işe kalkışmasının sebebi ve başarıya ulaşmasının yolu budur. Unutmayın yoruluyorsanız, gelişim gösteriyorsunuzdur!