Topluluk Önünde Rahat ve Etkili Konuşma için Faydalı İpucuları

Topluluk önünde konuşma, ölümle eş değer bir endişe olarak işaret ediliyor. Abartılı bir eşleştirme gibi düşünsekte, insanı heyecanlandıran, vücud kimyasını bozan, uykusunu kaçıran bir durum.

Oysa konuşmak, gündelik hayatın bir parçası. Yaban çelişki işte bundan sonra başlıyor, tanıdıkları ile konuşurken heyecanlanmayan insan evladı, onların huzuruna, karşısına çıktığı an, eli ayağına dolaşabiliyor.

Bu çelişkinin tohumunda, yargılanma kaygısı yatıyor. Dinleyicilere sadece anlattıklarını değil; duruşunu, vücud dilini, giysilerini, mimiklerini kısaca her şeyini savunmasız olarak sergiliyor. Bu yüzleşme adeta konuşmacıyı “çıplak” bırakıyor. Bütün kusurlarının ortaya çıkacağı hissine sebebiyet veriyor. Gerginlik, hem konuşmasını hem de güvenini sekteye uğratıyor.

Konuşmacıya, o nedenle elleri bile fazla görünür. Nereye koyacağını, ne yapacağını bilemez, elleriyle. Elleriyle yaşadığı yabancılaşma, sesiyle ve vücudunun diğer uzuvlarıyla da gerçekleşir.

Tüm bu yaşananlar oldukça olağan ve doğal bir durumdur. Aslında heyecan konuşmanın enerjisini artırır ve anlatılacakları daha değerli kılar. Sadece heyecanın doğru ve uygun şekilde yönetilmesi gerekmektedir.

Topluluk önünde konuşmak, bir yetenek değil, bir yetkinliktir. İşte bu yazıda bu yetkinliği elde edebilmeniz için dikkat etmeniz gereken hususları bir araya sizin için topladım. Gerekli azmi ve çabayı göstererek, prova ve tekrar yaparak deneyim kazanabilir, bu yetkinliğinizi geliştirebilir, güçlendirebilirsiniz.

İşte bu teknikler:

 1. Konuşma yapacağınız ortamı ve atmosferi gözünüzün önünde canlandırın. Topluluk karşısında konuştuğunuz durumu zihninizde resmetmeniz, konuşma performansınızı artırır.
 2. Konuşma yapacağınız topluluğun niteliği ve özelliği hakkında muhakkak bilgi sahibi olun. Kimlere konuşacağınızı bilerek hareket edin. Konuşma yapmak, sanıldığı gibi monolog değil, konuşmacıyla dinleyiciler arasında bir enerji alışverişidir. Gülen bir yüz, samimi bir bakış sizi rahatlatacaktır. O nedenle konuşma öncesi bu tip bakışlar biriktirebilmek için dinleyici kitlesini tanıyın. 
 3. İyi hazırlık yapıp bol bol prova yapın. Çok iyi bildiğiniz bir konuda bile, ancak çok iyi hazırlandığınız takdirde, iyi konuşma yapabilecek seviyeye ulaşırsınız.
 4. Samimi, içten ve doğal olun. Olduğunuzdan farklı görünmeye çalışmayın. Bu çaba ters teper.
 5. Hata yapmaktan korkmayın. Hata yapsanız bile konuşmaya devam edin. Hatalar, konuşmacıyı “insani” kılar. Dinleyenler, konuşma yapan insanın mükemmel bir hatip olmasını değil, içten ve sahici olmasını beklerler.
 6. İyi bir konuşma yapmak aslında bir tavır ve bir duruş meselesidir. Anlattıklarınızdan çok, nasıl anlattığınız önemlidir. Ses tonunuz, vücut diliniz, tavır ve davranışlarınız en az konuşmanız kadar etkilidir. 
 7. Konuşma dili, yazı dilinden farklıdır. Konuşurken ara ara susmak, vurgu için sesi yükseltip alçaltmak, hızlanıp yavaşlamak kelimelere farklı anlamlar ve değerler yüklenmesini sağlar.
 8. Bir metne sadık kalmanız gerekli değildir. Konuşma, kitle ile etkileşimi barındırdığı için ortama ve dinleyiciye göre özelleştirilebilir, konuşma içerisindeki kelimeler ona göre seçilebilir.
 9. Kahramanın dinleyici olduğunu hissettirin. Konuşurken kendinizi dinleme ve gözlemlemeye çalışmak beyhude olabilir. Çünkü kendinize dikkat etmeniz, dinleyicilerin dikkatini toplamayı da zorlaştırabilir. O nedenle, konuşma yapılan ortamda, “kahramanının” konuşmacı olmadığını, dinleyicilerin olduğunu bilmeniz gerekir.
 10. Dinleyiciler ile bağ kurun. Göz teması kurmaktan çekinmeyin. Konuşurken önünüze bakmayın, salona arkanızı dönmeyin ve tabii ki slaytı okumayın 🙂
 11. Konuşmanızı hikayeler ile kuşatın. Hikayeler, anlattıklarınızı insani kılar, samimiyeti artırır. Dinleyicinin anlatılanlarla bağ kurmasını sağlar. Konunun hatırlanmasını kolaylaştırır.
 12. Anlatacaklarınızı kısa ve öz tutun.  Uzayan ve bitmek bilmeyen her konuşma, odağı dağıtır. Kısa konuşmak konuya hakimiyetsizlik göstermez ne kadar yeterli ve yetkin olduğunuzu da gösterir. Unutmayın, TED konuşmalarının en büyük sırlarından biri kritik ve önemli konuları bile 18 dakikaya sığdırma zorunluluğudur.
 13. İlham vermek amacınız olsun. Etkili bir konuşma, dinleyiciye kendini iyi hissettitir. Kendilerine olan güveni pekiştirir. İyi bir konuşma, dinlediğimiz zaman sadece anlatılanları anlamak ile kalmaz, bunları gündelik akışlarımıza uygulamak isteriz. Bizi heyecanlandıran, umutlandıran, ilham veren konuşmalar, belleklerde iz bırakır.