THY İnfografik Çalışması

mertkan-infographic-homework-01

Çalışma Aşamaları

Çalışma Türk Hava Yolları 2016 (9 Aylık ) Faaliyet rapor verileri üzerine hazırlanmıştır.

THY’nin sitesinde yayınlanan veriler üzerinden proje dahilinde görselleştirilebilecek olanlar seçilmiştir.

Konsept tasarım THY’nı en iyi ifade edeceğini düşündüğüm uçak formu üzerine oluşturulmuştur. İnfografik aşamasında yatay kullanımdan kaçınmak için uçağın dumanı üzerinden ilerlenmiştir.

THY markasıyla özdeşleşmesi adına kurumsal logo ve renklerden yararlanılmıştır.

Grafik tasarımında hız ve hareket hissini arttırması için bir grafik üslübu belirlenip tüm infografik içinde bu tarza sadık kalınmıştır.

İnfografik bir kağıt uçak tasarımı üzerine oluşturulduğundan diğer grafiklerin onun önüne geçmemesi için aynı basit çizgiler üzerinden gidilmiştir.

İnfografik için dikey infografik formu kullanılmış ve  İllustrator programı yardımıyla grafikler hazırlanmıştır.

Mertkan Doğruel Kimdir? md4

Mertkan Doğruel, 1991 yılında İstanbul’da doğdu. Animatör ve karikatüristtir. 2008 yılında karikatür çizimlerine başladı 2011 Uluslararası Mizah festivaline karikatürist olarak katıldı. 3 Boyutlu Yazıcı ve Prodüksiyon şirketlerinde çalıştı. 2014 yılında Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İletişim Tasarımı ve Animasyon bölümünden mezun oldu.  Aynı yıl Biranima Animasyon Stüdyosunu kurdu. Çeşitli üniversitelerde 3D printing, modelleme ve animasyon konularında workshop’lar düzenledi. 2014’te Navras Akademide Cinema 4d eğitimi vermeye başladı. 2016 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım yüksek lisans programına başladı. Kendisi hakkında daha fazla bilgiyi kendi kişisel web sitesi üzerinde bulabilirsiniz.