Tasarım ve Deneyim Sohbetleri – 1

tasarim-deneyim-poster2016-2017 Akademik yılı ile beraber kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımı konularına ilgi duyan, profesyonel çalışan insanları bir araya getirerek deneyim paylaşımını tetiklemek için Aynı bölümde görev aldığımız Öğr. Gör. Salih Akkemik ile beraber bir dizi etkinlik, eğitim ve organizasyon planlamıştık.

Bağlı olduğumuz MSGSÜ Enformatik Bölümünün büyük destek ve yardımlarıyla ilkini   düzenlediğimiz Tasarım ve Deneyim Sohbetlerinin, ilk konukları Murat Sümbül ve Burcu Nurcan, katılımcılarla “Canlı Sistemlerin Güncellenmesi ve Kalite Yönetimi”“UX & Usability Kavramları ve 2016 UX Trendleri” başlıkları altında paylaşımlarda bulundu.

22 Aralık günü MSGSÜ Fındıklı Yerleşkesinde STAL (Sayısal Tasarım Araştırma Laboratuvarı) ‘nda 18.30’da başlayan etkinlik, saatler 21.00’ı geçerken son buldu.

kemal

30’u aşkın katılımcı ile gerçekleşen alanında uzman 2 konuşmacı ile sıcak sohbetlere ev sahpliği yapan etkinlik;

  • MSGSÜ çatısı altında gelecek mobil arayüz yaklaşımları,
  • UX / UI kavramları ve kullanım alanları,
  • Kullanılabilirlik kavramı ve testleri,
  • Canlı sistemlerin test edilmesi,
  • yoğun ve çoklu kullanıcılar için kesintisiz ve sağlıklı uygulama geliştirme yöntemleri,
  • Canlı sistemlerin güncellenmesi ve kalite yöntemi,
  • Uygulama geliştirme metodolojileri,
  • Dogfooding

gibi mobil uygulamaların hem tasarım hem de geliştirme boyutunu kapsayan geniş bir yelpazede konulara cevap aradı.

salih

Katılımcılarda oldukça renkli ve zengin bir topluluğun bir araya gelmesinden oluştu. Endüstriyel ürün tasarımcıları, uygulama geliştiriciler, arayüz tasarımcıları, istatistikçiler, şehir plancıları ve mimarlar gibi farklı disiplinlerden birçok kişinin katılımıyla gerçekleşen etkinlik, gelecek etkinlikler ile birlikte farklı ve nitelikliiş birlikteliklerinin oluşabileceğinin sinyalini verdi.

murat

Murat Sümbül Kimdir?

Garanti Teknoloji / Kıdemli Yazılım Mühendisi.

Kullanım amaçları çeşitlilik gösteren birçok web sitesinin ve otomasyonun geliştirilmesinde yer aldı. Geliştirme süreçlerinde programlamanın yanı sıra insan-bilgisayar etkileşimi ile ilgili çalışmalarda da bulundu. Kişisel projelerinde ise mobil uygulama geliştirme ve artırılmış gerçeklik üzerine çalışmaktadır. Şimdilerde Garanti Teknoloji şirketinde İnternet Uygulamaları ekibinde yazılım mühendisi olarak çalışmakta, ayrıca MSGSÜ BOST bölümünde tez çalışmasını sürdürmektedir.

burcu

Burcu Nurcan Kimdir?

UXservices / UX & Görsel Tasarım Uzmanı.

Bilgisayar teknolojileri ile üniversite yıllarından beri ilgilenen Burcu Nurcan, kariyer hayatını da bu alanda şekillendirdi. Dijital çağda yepyeni bir boyut kazanan etkileşim tasarımı ve görsel tasarım ile ilgili pek çok çalışmada ve projede yer aldı. Çalışma hayatına bilgisayar öğretmenliği yaparak başladı, Milliyet gazetesinde görsel tasarımcı olarak, uzun yıllar görev aldı. Şimdilerde ise UXservices şirketinde UX & Görsel Tasarım uzmanı olarak görev yapmakta, aynı zamanda MSGSÜ BOST bölümünde yüksek lisans öğrenimine devam etmektedir. Uzmanlık alanları; görsel tasarım, kullanıcı deneyimi tasarımı, kullanılabilirlik olup, mobil arayüz ve içerik tasarımları konusunda araştırmalarını sürdürmektedir.


Etkinlik sayfasından da detaylı bilgi alabilirsiniz.


Ayrıca, MSGSÜ Enformatik bölümü olarak |bir çok organizasyona ev sahipliği yapıyor veya gerçekleşmesinde yardımcı oluyoruz. Bu tip etkinliklerden haberdar olmak için Facebook sayfasımızı takip edebilirsiniz.