Terminoloji

Terimler

native ES Module imports

Javascript modules (import — export) özelliğinin tarayıcılarda native olarak destek verilmesidir.

OTP – One Time Password (Tek Seferlik Şifre)

Bir cihaz üzerinde oturum açarken kullanıcıya özgü bir pin aracılığıyla oluşturulan tek seferlik paroladır. İki faktörlü doğrulama için de kullanılabilir. Dolaylı doğrulama sağladığı için statik paralodan daha güvenlidir. OTP algoritmaları ve kullanım yerleri hakkında bilgi için tıklayınız.

Çok Faktörlü Kimlik Doğrulaması (MFA)

Multiple Factor Authentication. Bilgisayar kullanıcısının birden fazla kanıt sağlayarak sisteme eriştiği kimlik doğrulama yöntemidir. Birinci kanıt geleneksel paroladır. İkinci kanıt ise cep telefonundan oluşturulan özel bir anahtar veya biometrik bilgiler ile doğrulamadan meydana gelir. Bu adımlar artırılabilir.

SEO

Arama Motoru Optimizasyonu. Web sitelerinin arama motorlarında daha fazla görünür olabilmesi için yürütülen faaliyetlerin bütünüdür. Organik olarak yürütülen çalışmalardır. Web sitesinin trafik kalitesini, miktarını artırır.

CDN

İçerik Dağıtım Ağı’nın (Content Delivery Network – CDN) amacı kesintisiz bir şekilde yüksek performansla son kullanıcılara içerik sunmaktır. Pratikte CDN’ler; HTML sayfaları, JavaScript dosyaları, stil sayfaları, resimler ve videolar gibi websitesi içeriklerinin daha hızlı yüklenmesini sağlar ki bu sayede -örneğin- Netflix’te bir içerik izlemek ya da Reddit’te bir yorum okuyabilmek yavaş olmasın. Ayrıca CDN’ler bant genişliği maliyetlerini düşürürler, fazla trafiği idare ederler ve biraz güvenlik de sağlarlar. Daha iyi performans ve daha kesintisiz erişimin yanı sıra, CDN’ler içerik sağlayıcının kendi altyapısı üzerindeki yükü aldığı ve doğrudan kendisi sunduğu için içerik sağlayıcının maliyetten tasarruf etmesine de yardımcı olur.

Browser

Web sayfasılarının görüntülenmesi için kullanılan yazılım. Web sayfalarında her şey koddan ibarettir. Tarayıcı (Browser) kodu çözüp yorumlayıp kullanıcının anlayacağı bir düzene oturtur.

Slider / Carousel

Web sitelerinde çoklu slayt gösterimi için kullanılan bileşenin adı.

Comp / Mock up

Web sitesi veya uygulama tasarımın temsili bir örneği veya ön izlemesi.

Erişebilirlik – Accessibilty

Relates to web design/coding standards and refers to how easy it is for
everyone to use your website, including people who are visually impaired or in any way
physically handicapped, or limited by older or less common computers and software.
These days with the smaller screen sized tablets and smart-phones, accessibility for use
on all devises is important; especially with the growing number of people using smaller
screen devices to go online.

Address Bar

The white bar towards the top of your computer screen. It will normally
have something typed in it that starts with “http://” This is where you type in the address of
a website that you want to visit.