MacOS İşletim Sistemli Bilgisayarınızda Olmazsa Olmaz Programlar

Sahip olduğunuz meslek veya okuduğunuz bölüm ne olursa olsun windows işletim sistemi bilgisayarınızda olmazsa olmaz bazı programlara ihtiyaç duyarsınız. Bu yazılımlar sizin bilgisayarda hem üretkenliğinizi artırdığı gibi hem de bilgisayar okur-yazarlığınızı yükseltir. Bilgisayarı çok daha etkin kullanmaya başlarsınız. Ödevlerinizi, projelerinizi çok daha rahat ve konforlu yapabilirsiniz. Tabii bu araçlar birebir olarak ödevinizin veya projenizin niteliğini artırmaz. Sadece çalışma ortamınızı daha zengin ve opsiyonlu kılar.Size zaman kazandırır.

Bu yazının online araçları barındıran seçkisi şurada.

Bu yazının windows işletim sistemleri için önerilen programlara buradan erişebilirsiniz.

Libre Office

Office uygulamaları alanında Microsoft Office gibi ciddi bir rakibe karşı güçlü alternatif olmayı başaran Libre Office’i deneyebilirsiniz. Açık ve Özgür yazılım olması nedeniyle, kurulumu ve kullanımı oldukça rahat. Sizin için daima eliniz altında, Office uygulamaları alanında bilgisayarınızda hızlı ve pratik bir kullanım olanağı yaratacaktır. Diğer bir güzel alternatif ise Open office.

Avira

Mac OS İşletim sistemi hem çok stabil hem de çok güvenilir olmasına rağmen önlemi elden bırakmamak ve tüm hazırlıkları yapmak oldukça değerli. İşte bu noktada hem aklınızı hem de cebinizi yormayacak pratik ve kolay bir çözüm mevcut. Özellikle, bilgisayar kullanımı ve güvenliği konusunda fazla tecrübeli değilseniz bu tür yazılımlardan bir tanesini muhakkak edinmeniz gerekiyor. Avira bu konuda ücretsiz ve pratik bir çözüm olarak deneyebilirsiniz.

Firefox veya Chrome

İnternet üzerinden web sayfalarını rahat ve konforlu ziyaret edip dolaşabilmeniz için internet gezgini yazılımları. İkisi de favorim istediğiniz birini tercih edebilrsiniz. 🙂

VLC media player

Mobil dahil tüm işletim sistemlerinde özgürce her türlü formatta çoklu ortam öğelerini görüntüleyip oynatabileceğiniz program. Farklı formatlardaki videoları rahatlıkla oynatabilirsiniz.

7Zip

Kendine has özel bir sıkıştırma algoritması da olan 7Zip, popüler ve yaygın olarak bilinen tüm sıkıştırma formatları destekliyor. Dosyalarınızı hem sıkıştırmak hem de açmak için kullanabilirsiniz.

Skype

İnternet üzerinden sesli ve görüntülü görüşme yapabileceğiz bir araç. Fazla söze gerek yok 🙂

Teamviewer

Farklı işletim sistemleri üzerinden uzak masaüstü paylaşamı yapabileceğiniz bir araç.

F.lux

Tüm gün bilgisayar başında oturmak beyni ve sırtı yorduğu kadar gözlere de zararlı. F.lux yazılımı, bulunduğunuz bölgeye göre monitörün renk tonlarını ayarlıyor. Gün içerisinde, program ekranı parlak ve canlı tutarken, güneşin batmasıyla birlikte düzenli bir şekilde ekranı daha sıcak, samimi renklere geçiriyor. Oldukça basit görünse de, F.lux’a alışmak bir o kadar zor. Yine de göz yorgunluğunu giderdiği ve uzun süreler çalışma konusunda odağı sağladığı da kanıtlanmış bir gerçek. F.lux’a biraz zaman tanıyın, değdiğini göreceksiniz.

Mendeley

Hazırladığınız makale ve ödevlerin kaynakçalarını, alıntılarını yönetebileceğiniz güçlü bir araç. Okumalarınızıda araç üzerinden yapıp alıntılarını kolay ve rahatlıkla yönetebilirsiniz.

Amethyst

Çoklu görev, çoklu pencere, çoklu sekme artık hayatımızın olmazsa olmazları. Çok çok yaşama hevesiyle bol bol dağılıyoruz. İşte tam o anda bu uygulama imdada yetişiyor ve çok sayıda açık pencerelerinizi bir araya toparlıyor. Amethyst, pencere karmaşasının önüne geçip çeki düzen veriyor, düzene sokuyor. Tüm açık pencerelerinizi tek bir düzende görebilmenize olanak sağlıyor. Hem de bu ulvi, değerli görevi yaparken tek bir kuruş dahi istemiyor. (Paralı alternatifi ve sınırsız özellikli alternatifi: magnet)