Latex Nedir? Akademik yayın yazarken Latex kullanmalı mıyım?

Öncelikle başlıktaki soruyu yanıtlayarak başlayalım. Akademik kariyerinizde üretkenliğinizi artırmak, üretim sürecinizde verimi artırmak istiyorsanız kesinlikle tercih edebileceğiniz bir metin biçimlendirme yöntemidir. İyi derece Microsoft Word’e de hakimseniz bildiğiniz güvenilir sularda yüzmeye devam edebilirsiniz.

LaTeX, unix dünyasının akademik camiamıza kazandırdığı yüksek kalitede biçimlendirilmiş metin üretebilmenize olanak sağlayan bir dildir. Özellikle akademik çıktı üretmede kullanılan tex dilinin oldukça kompleks olması nedeni oluşturulmuş bir işaretleme dilidir. Sözdilimi ve kural setleri açısından HTML’e benzetilebilir. Bu doküman hazırlama formatı ile kompleks Matematik formülleri ve detaylı tablolar rahatlıkla biçimlendirilerek dokümanlara entegre edebilir.

Yapısı itibariyle, paket bir yazılım değildir. Kelime işlemcisi hiç değildir. Hazırlanan dokümanı derler ve ortaya çıkartır.

Özellikle fen bilimleri alanında yayınlar yapıyorsanız LaTeX çözümü işlemlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Masaüstü LaTeX Editörleri

Birçok platformda kullanabileceğiniz Latex editörlerinden biri Miktex‘dir. Açık kaynak ve ücretsiz olduğu için oldukça pratik ve kullanışlıdır. Biraz eski ama oldukça sağlam bir çözüm olan TeXStudio‘yu da deneyebilirsiniz.

Bulut Tabanlı LaTeX Editörleri

Eğer bulut bilişimi seviyor ve getirdiği kolaylıkları hayransanız harika bir online çözümde mevcut: Overleaf. Kişisel kullanım için de herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Latex Konusunda Detaylı Bilgi Bulabileceğiniz Bağlantılar

 • LaTeXWiki
  Latex konusunda birçok bilgiyi bulabileceğiniz kapsamlı bir wiki.
 • Getting Started with LaTeX
  Yeni başlayanlar için latex bilgilerinin derlendiği bir site.
 • LaTeX Tools
  Yukarda anltattığımız yardımcı programları ve daha fazlasını anlatan bir site.
 • İsmail Arı/Blog
   Bu blogdaki latex yazıları da oldukça faydalı.
 • LaTeX2RTF
  Bu araç ile LaTeX dokümanlarınızı hızlı ve kolay bir şekilde zenginleştirilmiş metin formatına dönüştürebilir, Microsoft Word gibi kelime işlemcilerde sorunsuz çalışabilirsiniz.
 • The Only LaTeX Editor Guide You’ll Need In 2018
  LaTeX hakkında oldukça detaylı ve güncel bir yazı.