İstanbul’da Ders Çalışabileceğiniz Mekanlar

Aynı ortamlarda ders çalışmak insanın motivasyonunu düşürebilir, yaratıcılığını öldürebilir. Ortamın insan üzerindeki etkisi yadsınamaz. İçinde bulunduğunuz mekan, üzerinizdeki baskıyı azaltabilir hatta size enerji verir. O nedenle açık alanlarda dolaşmak insanı olumlu etkiler. Düşüncelerini pekiştirir, ilham verir. İyi tasarlanmış, güzel dekore edilmiş mekanlarda insan üzerinde aynı etkiyi yapar.

Fırsat buldukça ben de farklı ortamlarda çalışmaya, öğrenmeye gayret ediyorum. O nedenle hem mekan keşfetmek hem de o mekanın bana olan etkisini ölçmek benim için önemli.  Bu yazıyı zaman zaman yeni eklemelerde bulunacağım.

Basit bir mekan önermesinden ziyade herkesin ulaşabileceği, mümkünse erişebilmek ve kullanabilmek için herhangi bir ücret veya özel şart gerekmeyen mekanları derleyeceğim. Gittikçe popülerleşen, co-working space’leri (ortak çalışma alanlarını) bu yazıya dahil etmeceğim. Basit bir arama ile onları kendiniz de keşfedebilirsiniz.

Salt Galata

Salt’ların en özgün yapılarıdan biri. Oldukça görkemli bir binanın içerisinde olan alan, hem müze hem de kütüphane. Hafta içi dahil oldukça yoğun talep almakta. Benim kullandığım zamanlar, bilgisayar başında çok fazla çalışacak alan yoktu ama sessiz ve sakinliği ile odaklanma için tercih edilebilecek bir yer. Beraber çalışmaya pek uygun değil. Ancak sessiz olarak hareket edip çalışabilirsiniz.

Adres: Bankalar Cad. 11 Karaköy 34420 İstanbul (Haritada Göster)

Kadıköy IDEA

Kadıköy Belediyesinin hem serbest çalışanları hem de öğrencileri düşünerek hayata geçirdiği harika bir mekan. Derslik adını verdikleri ortak çalışma alanı herkes için ücretsiz. Herhangi bir ön koşul olmadan rahat rahat kullanabiliyorsunuz. Nispeten kalabalık olabiliyor. Bir nefes almak istediğiniz vakitlerde ön tarafında harika bir bistro alanı var. Manzarası da harika. İlham veren bir ortam yaratmışlar.

Adres: Küçük Moda Burnu Sokak, No:4, 34710 İstanbul

Atatürk Kütüphanesi – Taksim

Özellikle çalışma için kullanamadım ama öğrencilerim arasında oldukça yaygın tercih edilen Atatürk Kütüphanesi, 7/24 aktif olması ile dikkat çeken bir alan. Aynı zamanda geniş bir kaynak ile özgün bir kütüphane de sahip. Fazla talep gördüğü aşikar ama dediğim gibi değişik bir alan keşfetmek için tercih edilebilir, denenebilir.

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No: 6  Taksim, Beyoğlu – İstanbul