Swift 4 Eğitimi

iOS için Programlama ve Swift 4 Nedir?

Apple şirketinin kendi bünyesinde geliştirdiği ve tüm mobil cihazlarında kullandığı işletim sistemi iOS olarak adlandırılmaktadır. Bu cihaz gamı, cep telefonundan tablete, TV cihazından saate kadar geniş bir yelpazede yer almaktadır. MacOSX çekirdeğini kullandığı bu işletim sistemi 4 katmandan meydana gelir; Core OS tabakası, Core Servisleri tabakası, Medya tabakası ve Cocoa Touch tabakası.

Mobil tarafta geliştirme dili olarak Apple uzun bir süre C tabanlı bir dil olan Objective-C’yi tercih etti. Geliştirme ortamı olarak ise X-Code’u kullanmaktadır. Bu ortam sadece Mac-OS işletim sistemi üzerinde çalışmaktadır. Yani bu demek oluyor ki iOS için geliştirme yapmak istiyorsanız stabil bir geliştirme ortamı için Mac türünde bir bilgisayara sahip olmanız gerekiyor.

X-Code’u Apple Developer sayfalarına girip yönlendirilerek veya direk MacOS’daki AppStore’dan indirebilirsiniz.

Swift Programlama Dili Nedir?

İlk defa 2014 yılında Apple’ın düzenlediği Worldwide Developers Conference (WWDC) ‘da bahsedilmiştir. Apple’ın Cocoa ve Cocoa Touch geliştirme çatıları ve Objective C ile yazılmış çoğu Apple ürünüyle beraber çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Swift, bir programlama diline göre çok kısa zamanda popülerleşmiş ve kendi komünitesini kurmuştur. TIOBE indexininin Mart 2017 verilerine göre dünyada en çok kullanılan 10 programlama dilinden birisi halina gelmiştir. Mevcut Objective-C koduna sorunsuz entegre edilebilmesi sayesinde, yazılım geliştiriciler için zamandan tasarruf sağlamaktadır. Swift programlama dili Xcode programı kullanılarak yazılabilir.

Yukarda bahsettiğim gibi iOS platformu için programlama dili Objective C olarak belirlenmişti. Fakat bu dilin handal kalması ve kaynak tüketimi gibi handikaplardan ötürü bu programlama dilinden vazgeçen Apple, yerine “C”siz Objective C olarak nitelendirilen Swift’i kodlama dünyasına kazandırdı. Python ve Objective-C temel alınarak geliştirildi. Swift aynı zamanda, problemin birden fazla işlemciye bölünüp eşzamanlı olarak farklı işlemci kullanma prensibine dayalı paralel programlamayı tam anlamıyla destekliyor.  Objective-C’ye göre %75 daha hızlı bir yapı sunan Swift, bu üstünlüğünü hem geliştirme aşamasında hem de performans aşamasında sağlıyor. Öğrenmesi ve yazım dili (Syntax), Objective C’ye göre çok kolay ve anlaşılır olan Swift, açık kaynak yapısı ve zengin mimarisi ile Apple’ın yazılım geliştiricilerine en büyük armağanlarından biri.

Swift’in avantajlarını sırayla ele almak gerekirse;

  • Apache 2.0 açık kaynak lisansıyla, ücretsiz ve açık kaynaklı bir dil,
  • Üstün hafıza/bellek yönetimi (Verimli arkaplanda uygulama çalıştırabilme),
  • Playgrounds ile gerçek zamanlı kod ile çıktı arasında tepki alabilme,
  • Paralel programlama desteği,
  • Tüm iOS ortamları ve Linux platformları için tek bir programlama dili,

olarak özetlenebilir.