Eğitim Bilimleri Literatür Taraması için Uygun Veritabanları

ÖNEMLİ NOT: Bu veritabanın bir kısmı tamamen kapalı bir kısmı ise tam metin erişime kapalıdır. O nedenle, bağlı bulunduğunuz üniversitenin anlaşmalı veritabanlarına da göz atabilir veya ilgili veritabanları ile anlaşma yapan üniversitelerin kütüphanelerini ziyaret edebilirsiniz.

BAŞKA BİR ÖNEMLİ NOT: Tübitak’ında açık erişim olarak sunduğu ciddi bir havuz var. O havuzda göz atabilirsiniz.


ERIC (EBSCO)

Eğitim Bilimleri Enstitüsü (US Department of Education) tarafından desteklenen ERIC (Education Resources Information Center) alandaki en iyi veritabanlarından biri. Eğitim konusundaki bir çok önemli dergiyi, raporu, kitabı tarıyor. 2 milyona yakın kaydın tam metnini bünyesinde barındırıyor.

Education Database (ProQuest)

Alandaki bilimsel dergilerin %75’ini tarayan bu veritabanı, eğitim seviyelerine göre de filtreleyebilme özelliğine sahip.

Education Index Retrospective

Eğitimin birçok farklı alt alanını tarayan ve güzelce gruplandıran veritabanı, bir milyona kadar hakemli, hakemsiz yayını indeksliyor. Oldukça eski yayınları bile bünyesinde rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

A+ Education (Informit)

Avustralya özelinde ağırlıklı olarak eğitim araştırmaları konusundaki yayınları, kitapları tarayıp indeksleyen bir veritabanı.

AEI-ATSIS – Australian Education Index – Aboriginal and Torres Strait Islander Subset (Informit)

Australian Education Index includes materials in all levels of education. Journal articles, books, research reports, theses, conference papers, legislation, and web page information are provided. This is the subset of information relating to Aboriginal and Torres Strait Islanders.

JSTOR

1995’te kurulan eğitimin yanı sıra bir çok alanda tarama yapan önemli bir veritabanı. Sistem, basılı binlerce eski dergiyi de dijitalize edip üyelerine sunuyor.

Web of Science

Yine her akademisyenin başlangıç noktalarından biri. 1970’den bu yana özel ve indeksli yayınları arayabileceğiniz bir veritabanı.

Google Scholar

Aslında fazla söze gerek yok, bulma konusunda her şeyin başlangıcı olan Google’ın akademik araştırmalara yönelik özel arama motoru.

arastirmax.com

Türkiye’de yapılmış başarılı bir dizin servisi olan arastirmax’ın Eğitim Bilimleri alanındaki taradığı dergilerde direk arama yapabilirsiniz.

HiperKitap

Eğitim alanında Türkçe çok sayıda kitap bulabileceğiniz bir servis. Tam erişim için kurum aboneliği gerekiyor.

Turcademy

Yine çevrimiçi olarak Türkçe kitaplara erişebileceğiniz bir kaynak. Havuzu HiperKitap’a göre biraz daha geniş.

Türk Eğitim İndeksi

Eğitim alanında, sıkı denetim ve özgün bir katalog oluşturma amacıyla dergilerin uluslararası ulaşılabilirliğini artırmak hedefiyle oluşturulan bir dizin yapısı.