Tablolar

Tablo, satırlar ve sütunlar halinde düzenlenmiş bir hücre ızgarasıdır. Tablolar, metin veya sayısal verilerle çalışsanız da, herhangi bir içeriği organize etmek için kullanılabilir. Microsoft Word’de hızlı bir şekilde boş bir tablo ekleyebilir veya mevcut metni bir tabloya dönüştürebilirsiniz. Tablonuzu farklı stiller ve düzenler kullanarak özelleştirebilirsiniz.

Tablo Ekleme

Ekle sekmesi şerit menüsünden Tablo komutu bastığınız zaman kaç satır ve kaç sütun olacağını belirleyebileceğiniz bir tablo ekleyebilirsiniz. Tablo imlecin olduğu yere eklenecektir.

tablo-ekleme

Eklediğiniz Tablonun Sutunları içerisine istediğiniz bilgileri girebilirsiniz.

tablo-word-duzenleme

İPUCU: Hücreler arasında gezinmek için, klavyenizdeki Tab tuşunu veya ok tuşlarını kullanın. Ekleme noktası son hücredeyse, Tab tuşuna basıldığında otomatik olarak yeni bir satır oluşturulur.

Varolan Metni Tabloya Dönüştürmek

Aşağıdaki örnekte, her metin satırı, işler ve haftanın günleri dahil bir kontrol listesini içermektedir. Öğeler sekmelerle ayrılır. Word, verileri bu sütunlara ayırmak için sekmeleri kullanarak bir tabloya dönüştürebilir.

Tabloya dönüştürmek istediğiniz metni seçin.

tablo-word-duzenleme-02

Ekle sekmesi şerit menüsünden Tablo komutu basın açılan menuden Metni Tabloya Dönüştür seçeneğini seçin.

Açılan pencereden tabloya dönüştürmek istediğiniz metnin özelliklerini seçin. Eğer metniniz sekmeler ile ayrılmış ise Ayrı Metin bölümünden sekmeleri seçebilirsiniz.

metni-tabloya-donustur

Tamam butonuna bastığınız zaman tablonuz hazır olacaktır.

tablo-word-duzenleme-son

Tabloyu Düzenleme

Satır veya Sütun eklemek

Tabloya sağ tıklayıp açılan menüden Ekle seçeneğinden eklemek istediğiniz satır veya sütunun yerine göre uygun seçeneği seçebilirsiniz.

tablo-duzenleme

Satır veya Sütun Silme

Tabloya sağ tıklayıp açılan menüden Hücre Sil seçeneğinden Silmek istediğiniz satır veya sütunun yerine göre uygun seçeneği seçebilirsiniz.

Satır veya Sütun Bölme

Tabloya sağ tıklayıp açılan menüden Hücreleri Böl seçeneğinden Bölmek istediğiniz satır veya sütunun sayısına göre uygun değerleri girip işlemi sonlandırabilirsiniz.

Tabloya Stil Uygulama

Tablo stilleri, tablonuzun görünümünü anında değiştirmenizi sağlar. Renk, kenarlıklar ve yazı tipleri de dahil olmak üzere birçok tasarım öğesini kontrol eder.

Tablonun herhangi bir yerine tıkladıktan sonra yukarıda şerit menüde Tablo Araçları altında Tasarım sekmesi kendiliğinden belirecektir.  Burada Tablo Stilleri Bölümünden istediğiniz bir stili tablonuza uygulayabilirsiniz.

tablo-stilleri

 

Bu işlemin sonunda tablonuz aşağıdaki gibi görüntülenecektir.

tablo-stil-final

Tabloyu Metne Dönüştürmek

Tablonun herhangi bir yerine tıkladıktan sonra yukarıda şerit menüde Tablo Araçları altında Düzen sekmesi kendiliğinden belirecektir.  Burada Metne Dönüştür  komutuna basarak tablonuzu metne direk dönüştürebilirsiniz.

tablo-metne-donustur