Alternatif Sunum Programları

Alternatif Sunum Programları

Prezi

“Sunumda Powerpoint’ın kalıplarını aşmış bir uygulama var mı?” diye soracak olursanız ilk yanıtım Prezi olur. Üyelik ücretsiz. Prezi’nin işleyişi biraz mindmap’i andırıyor. Konunun merkezindeki büyük fotoğrafı göstermek için de oldukça pratik. Mesaj ve nesneleriniz zoom in ve out’larla, kimi zaman hızlanan, kimi zamansa ağır çekim hareketlerle ekrana geliyor. İyi planlanmış, arayüze doğru serpiştirilmiş, kararınca ve yeterli düzeyde efektlerle zenginleştirilmiş bir Prezi sunumunda sıkılmak imkânsız.

Halku Deck

Basit, temiz ama etkileyici sunumların hazırlamanıza olanak sağlayan bir online araç. Yani aslında sunumda Apple’ın da takip ettiği “minimalist tasarım” ilkesini gözetiyor. Ekstra bir bilgiye gereksinim duymadan, online arayüzü açar açmaz size adım adım istediğiniz sunumu hazırlıyor. Kesinlikle çok kolay ve hızlı. Sunumunuz eğer detaylı değilse, ana başlıkları sunacak, gerisini konuşarak anlatacaksanız harika bir araç.

Emaze

Mantığı her ne kadar  Prezi ile aynı olsada, zoomin-zoomout denklemi içerisinde, hafif 3 boyutu da katarak size sunumunuzu bir hikaye şeklinde anlattırıyor. Ancak daha kompleks templateleri ve özellikleriyle Prezi’nin bir adım daha önüne geçiyor.

PowToon

Alternatiflerine göre daha renkli, daha animasyonlu sunumlar hazırlamanıza imkan veren PowToon’u, çok resmi ortamlarda pek uygun kaçmayabilir belki ama bu araç motivasyon toplantıları için ideal.Aşağıdaki videodan detaylarını izleyebilir, sitesinden üye olup deneme sunumu hazırlayabilirsiniz.

Keynote

Kötü haber, bu sunum programını kullanmak için bir Apple ürününe sahip olmanız gerekiyor. Keynote, MAC sahiplerinin bile –nedense– çok nadir kullandığı ama aslında oldukça etkili bir sunum aracı. Kabul, Keynote’u diğerlerinden ayıran inanılmaz özellikler yok ancak Keynote ile sunum hazırlamak diğerleriyle sunum hazırlamaktan çok daha kolay. Yani güzel ve basit bir kullanıcı arayüzü var. Sıkıntıları ise, bahsettiğim gibi, Apple ürünleri dışında herhangi bir bilgisayarda çalışmaması. Ancak sunumlarınızı Powerpoint formatına çevirebiliyorsunuz. Tek kaybedeceğiniz bir kaç font olacak, gerisi aynen duruyor.

Vuvox

Fotoğraf, video, audio ve metni aynı platformda buluşturan Vuvox’u bir sunum aracı olarak kullanmak mümkün mü? Muhtemelen bir Powerpoint gösterisinden daha zahmetli ama bunun karşılığında etkileyici olacağı kesin. Powerpoint’u kaydetmeye alışkın biri olarak tek şey garibinize gidebilir: Basitten karmaşığa Express, Collage ve Studio olmak üzere 3 seçenekten birini seçtikten sonra elinizdeki malzemeyle hazırladığınız sunumu indiremiyor, yalnızca ilgili bağlantısını aldıktan sonra Vuvox’a yönlendirebiliyorsunuz.

280slides

“Hiç beni üyelikle uğraştırmayacak bir online sunum hizmeti yok mu?” derseniz, buyrun size 280slides. Hoş ve kullanışlı bir arayüze sahip servisle hazırladığınız sunumunuzu yalnızca Powerpoint’ın çeşitli sürümlerinde kaydedebilmekle kalmıyor, Open Office veya PDF olarak da bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. Belgenizde ihtiyaç duyduğunuz görsel malzeme Flickr, Vimeo ve Youtube gibi fotoğraf ve video sitelerinden getiriliyor.

Google docs / Google Slides

Google’ın hizmetlerini yoğun olarak kullananlardan biriyseniz online sunum hazırlamak için de muhtemelen Google Dökümanlar’ı kullanacaksınızdır. Online kaydettiğiniz sunumları unutma ya da kaybetme derdi de yaşanmıyor. Sunumlarınızı e-postayla göndereceğiniz davetlerle paylaşabilir, sunumların üzerinde ortak çalışmalar yapabilirsiniz.

Zentation

Sunumlarda genelde uygulanan usulü bilirsiniz: Bir yandan powerpoint gösterisi perdeye/ekrana yansıtılırken, diğer taraftan bir konuşmacı o anki slaytla ilgili bir şeyler anlatır. Zentation, sadece sunumun ya da videonun yetmeyeceğinden yola çıkarak günlük hayatımızdan aşina olduğumuz sunum olayını birebir sanal ortama taşımış. Ücretsiz üye olabileceğiniz sitede sunumlarınızı iki koldan hazırlabiliyorsunuz: Bir yandan PowerPoint, diğer yandan konuşmanızın yer aldığı video… Her iki belgeyi de hazırladıktan sonra siteye yüklüyorsunuz. Video için bir başka seçenekse Google Video ve Youtube videolarının kullanılabilmesi. Zentation, ekranı birkaç bölüme ayırarak videoyu sol üst, powerpointları ise sağdaki ana çerçevede gösteriyor.

Zoho Office Suite

Yalnızca sunum değil, 20’den fazla ofis uygulamasını tarayıcı üzerinden kullanabilmenize imkân veriyor. 2005 yılında kurulan Zoho, Hindistan merkezli. 2009 Ekiminde rakibi Google ile işbirliğine giderek bazı hizmetlerinin Google Apps ile entegrasyonunu sağladı. Kimbilir, belki de kapalı kapılar ardında Google, Zoho’yu da bünyesine katmak için görüşmeler yapıyordur.

SlideRocket

SlideRocket, online sunum hazırlayabileceğiniz bir başka hizmet. Etkileyici ve kolay kullanımıyla dikkat çeken SlideRocket, yalnızca deneme amacıyla 30 günlük ücretsiz üyeliğe izin verdiğinden daha ziyade kurumsal kullanıcılara hitap ediyor.

MagicPoint

Japon yazılımcılar tarafından 1997’den itibaren TinyPoint adıyla geliştirilmeye başlanan, daha sonra şimdiki ismini alan MagicPoint, Unix ve türevi tüm işletim sistemlerinde çalışıyor. 2008 Şubatında son sürümü olan 1.13a çıkan MagicPoint, sadece “kurcalamayı seven” ve meraklılarına önerilir.