Dart ve JavaScript Karşılaştırılması

Dart Programlama Dili Nedir?

Dart açık kaynak olarak 2011 yılında Google tarafından geliştirilmiş bir programlama dilidir. Typesafe kökenlidir. AOT ve JIT tarafından Java ve C programlama dilleri gibi derlenmektedir. Pub adında bir paket yönetim sistemi mevcuttur. Native uygulamalar için Dart VM adında bir sanal makina yönetimi mevcuttur. Söz dizilimi ve kodlama stili Java’ya benzer.

JavaScript Programlama Dili Nedir?

JavaScript browser güdümlü bir programlama dilidir. NPM ve Yarn adında paket yönetim sistemlerine sahiptir. Hemen hemen her platform ve browser tarafından kuşkusuz desteklenmektedir.

 

Durum Dart JavaScript
Geliştirme Esnek programlama dilidir. Güçlü, esnek ve hafif bir script dilidir.
Söz dizilimi Java benzeri bir söz dizilimine sahip nesne tabanlı bir programlama dilidir. Tekil nesne paradigması üzerine kurulmuş olsa da, diğer dillere çok benzeyen bir yapısı vardır. Çok sayıda kütüphane ve framework tarafından desteklenen kullanımı kolay stabil bir dildir.
Uygulama geliştirme Sadece cross-platform mobil uygulama geliştirme için kullanılır. Ön yüz geliştirme (istemci tabanlı) için tercih edilir. Sunucu veya istemci tabanlı geliştirme için tercih edilir.
Hata ayıklama Type-safe’dir. Gevşek protiplemeye izin verir. Hata ayıklama proje yayımlamadan önce yapılabilir. Type-safe değildir. Dinamik ve duck typing’dir. Hatalar gerçek zamanlı tespit edilebilir.
Editör tercihi Flutter SDK ile ilişkilendirilmiş kod editörleri üzerinden yazılabilir. Herhangi bir kod editörü üzerinden yazılabilir.
Destekleyiciler Başta Google olmak üzere, Blossom, Whale ve workTrails gibi organizasyonlar tarafından desteklenmektedir. Başta facebook, ebay, reddit ve airbnb olmak üzere birçok kurum ve kuruluş tarafından kullanılmakta ve desteklenmektedir.
Editör tercihi Flutter SDK ile ilişkilendirilmiş kod editörleri üzerinden yazılabilir. Herhangi bir kod editörü üzerinden yazılabilir.
Topluluk Küçük odaklı bir komünite. Javascript’e göre daha küçük bir kitle olduğu için bazı sorunlara yanıt bulmak güç olabilir. Geniş ve yaygın bir kullanım ağı
Performans İki farklı mod üzerinden derlenebilir. O nedenle çok daha performanslı ve hızlıdır. Yorumlama güdümlü bir dildir.
Öğrenme Eğrisi Javascript’e göre daha özgün ve özel kaynak ihtiyacı gerekir. Kaynak çok fazladır. Öğrenmesi oldukça kolaydır.
Mobil Uygulama Web ve mobil uygulama rahatlıkla geliştirilebilir. Özel framework’ler aracılığıyla geliştirilebilir.
Güvenlik Güvenlidir. İstemci tarafından güvenlik zafiyetlerine sebep olabilir.
Çoklu İş Parçacığı Destekler. Desteklemez.

Dart ile Entegrasyon Araçları

 • Flutter Google tarafından geliştirilen açık kaynak çapraz platform destekli mobil uygulama framework’ü.
 • Aqueduct is a server-side framework with multiple threads.
 • Dart Web dev Google hizmetleri ile entegre web uygulamaları oluşturma için framework.
 • Angular Dart Dart Web alternatifi.

JavaScript ile Entegrasyon Araçları

 • Auth0 token kullanan uygulamalarınız için üye kayıt aracıdır.
 • Yarn NPM’e alternatif bir paket yöneticisidir.
 • Gatsby JS react tabanlı açık kaynak yüksek performanslı web siteleri yapılmasına izin veren açık kaynak bir kütüphanedir.
 • The parcelis hızlı çalışan bir web uygulama paketleyicisidir.
 • ESLint yaygın tercih edilen JavaScript linter’ı.
 • Algolia arama işlemleri için kullanabileceğiniz bir arama motoru API’ı.
 • Lodash modüler, performans ve ekstralar sunan modern bir JavaScript kitaplığı. Yardımcı işlevlerle tipik programlama görevlerini destekler.
 • Jetpack daha keyifli bir geliştirme deneyimi sağlayan web paketi.
 • CircleCI yaygın olarak bilinen sürekli bir entegrasyon platformu.
 • Azure Cosmos DB Microsoft tarafından sağlanan evrensel veritabanı servisi.