Çevrimiçi Simülasyon Araçları Listesi

Benzetim olarak Türkçemize kazandırılan simülasyonlar,  son derece etkili ve güçlü bir öğretim teknolojisidir. Zamandan ve maliyetten tasarruf sağladığı gibi öğretim sürecini ve etkinliğini zenginleştirir. Öğrenmeyi kalıcı kılmak için büyük bir zemin hazırlar.

Physion

Fizik özelinde iki boyutlu etkileşimli deneyler ve etkinlikler oluşturabileceğiniz bir simülasyon aracıdır. Temel fizik kavramları üzerine etkili sanal fizik laboratuvarı deneyleri yapılabilir.

Algodoo

Hem eğlenceli hem de temel fizik kurallarına dayanan bir araçtır. İki boyutludur fakat arayüzü oldukça sevimli ve keyif vericidir. Çizgi film tadında tasarlanmıştır. Etkileşimli sahneler oluşturmak için gayet uygundur. Temel fizik yasalarını keşfetmek için harika bir zemin hazırlar. Öğrencilerin, yaratıcılığını, yeteneğini ve motivasyonunu eğlence ile tetikleyerek bilgi inşa edilmesini kolaylaştırır.

Mathigo

Matematiğin geometri, cebir ve olasılık alanlarında her türlü etkileşimli uygulamayı bünyesinde barındıran bir proje. Polypad sayesinde özgür ve yaratıcı etkinlikleriniz planlayabilir veya hazır görevler üzerinden özel matematik simülasyonları gerçekleştirebilirsiniz. Matematik özelinde oldukça etkileşimli ve  ve etkili içerikler mevcut.

PhET

Colorado Üniversitesi bünyesinde geliştirilen sadece fen bilimlerinin farklı alanlarına yönelik zengin içerik sunan bir materyal havuzu. Çoklu dil desteğide bulunan sistemde, iki yüze yakın simülasyon bulunmakta.

AACT Simuations

Amerika Kimya Öğretmenleri Örgütü tarafından hazırlanan bir simülasyon koleksiyonu. Site içerisinde bu simülasyonlar hariç Kimya alanında oldukça güzel içerikler ve kaynaklarda mevcut.

ck-12 Exploration Series

Fizik ve Kimya alanlarında hem etkileşimli anlatımlı hem de simülasyonlu harika bir seçki.


Sanal Laboratuvar Uygulamaları

Bu amaçla özelleşen yazılımlar simülasyonlardan çok daha fazlasını sunarak bir araç seti veriyor. Bu araç seti ile sanki bir laboratuvardaymışsınız gibi deneyler yapabiliyorsunuz. Bu tip yazılımları sanal laboratuvar uygulamaları olarak nitelendirilmektedir.

Molecular Workbench

Birbirinden farklı alanlar üzerine yüzlerce simülasyonu bünyesinde barındıran bir yazılım. Gerçek zamanlı ölçme-değerlendirme de yapabilmenize olanak tanıyor. Tek olumsuz tarafı masaüstü uygulaması. Muhakkak indirip kurmanız gerekiyor.

Labster

Sanal bilim laboratuvarı konusunda uzman bir uygulama. Dünya genelinde de yaygın olarak kullanılıyor.