Bomonti Keşif ve İnfografik Atölyesi Sunumu ve Forumu

Daha öncesinde de, buralarda yer verdiğim gibi yeni infografik atölyemizi artık sonuna geldik ve yoğun çalışmalar sonucunda ortaya çıkardığımız yeni, taze super meyvelerimizi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.

bomontiada tarihin ve mirasın izini sürüyor, “Köklerin Hikayesi”nin peşine düşüyor. Sakini olduğu semtin geçmişiyle bağlarını güçlendirmek ve farklı kültürlerin miras sofralarını bir araya getirmek için, 2016 yaz aylarında Şehrine Ses Ver ile Bomonti semt dokusuna özel bir atölye düzenlendik. Atölye sonucunda çıkan ürünler 1 Ekim Cumartesi günü saat 17.30da bomontiada avluda Bomontililer ve ilgili kişilerle tartışılacak.

Kentte ortak üretim kültürünü oluşturan ve yaygınlaştıran sosyal tasarım girişimi Şehrine Ses Ver beraberinde, Haziran ayında Bomonti’nin çevresel, mimari ve üretim süreçlerini inceleyen bir keşif ve infografik atölyesi gerçekleştirdik. Bomonti’nin geçmişten günümüze köklerini araştırmak için seçilen beş konu; yapısal dönüşüm, sanayi, kamusal alanlar, rotalar ve potansiyel kesişim alanları olarak belirledik.

Ekiplerle ilk haftasonu çalışmasında altyapı oluşturacak;

  • veri analizleri,
  • infografik ve iletişim stratejileri ile Bomonti tarihi,
  • dönüşümler ve kültürel kimlikleri ile ilgili bilgiler paylaşıldı.
  • Bomonti’nin ilk sanayi fabrikaları süreci,
  • 1973 köprü inşaatı süreci ve
  • Bomonti tüneli sonrasındaki dönüşümleri ele alındı.

Alanın kent içi küçük sanayi kimliği ile yıllarca İstanbul’un merkez noktalarından birinde olması, sosyal yapıları ile birlikte tartışıldı. Kentsel tasarımın toplumsal ilişkileri de tasarladığı, alanın coğrafi potansiyellerinin sanayi hafızasındaki yeri değerlendirildi. Disiplinlerarası oluşan ekipler, edindikleri altyapı bilgileri, bilimsel yayın araştırmaları ve çevre sakinleriyle görüşmeler ile Bomonti’yi dört bakışta ele aldılar.

Sonucunda, görsel anlatım tasarımları ile birlikte semtin arşivi, dönüşümü ve kesişim alanları ile Bomonti’ye ses verdiler.

1 Ekim Cumartesi günü saat 17.30da bomontiada avluda gerçekleşecek olan sunum ve forumda katılmanız beni ve ekipleri çok mutlu edecektir. Nasıl gelebilirim diyenler için adres bilgilerini de aşağıda paylaşıyorum.

bomontiada (Google Maps’de göster)
Tarihi Bomonti Bira Fabrikası
Silahşör Caddesi Şişli, Merkez, İstanbul