Araştırmalarınız, Akademik Yayınlarınız için Referans, Kaynakça Yönetimi Yazılımları

Bilimsel yayınların ve araştırmaların geçerliliği ve güncelliği için iyi bir literatür taraması çok önem taşımaktadır. İyi bir literatür taraması için de alıntıların özenli ve düzenli yapılmalıdır. Düzgün sıralanmış bir bibliyografya ve alıntılarında takibi ve erişimini kolaylaştırabilmek için uluslararası standartlara göre biçimlendirilmiş olması gerekmektedir. Tam bu noktalarda hayatı kolaylaştırmak ve kendi kaynaklarınızı hatta kütüphanenizi organize edileceğiniz için alıntı/bibliyografya yönetimi başvurmalıdır. Bu yazılımları etkin kullanma, yayın yapma sürecinizi oldukça kısaltacak ve yayınlarınızın niteliğini ve içeriğini güçlendirecektir.

Diğer bir adı Referans Yönetim Sistemleri olan alıntı/bibliyografya yönetimi yazılımlarını (citations and bibliographies management tools) anlattığım bu yazı iki bölümden oluşmakta. İlk bölümde en güncel kabul gören alternatif yazılımları anlattım. İkinci bölümde ise kendi deneyimlerden yola çıkarak severek kullandığım yazılımı detaylı olarak sizler için inceledim.

Alıntı/bibliyografya yönetimi yazılımları

Mendeley

Bir çok üniversite ile yapılan işbirlikleri ile geniş kullanım olanaklarını herkese sağlıyorlar. Olumsuz tarafı sadece PDF’lerle çalışması olarak gösterilebilir. Dahili PDF görüntüleyicisi de aynı zamanda bu olumsuz tarafın aslında bilerek göz ardı edildiğini ortaya koymakta.

Zotero

Açık kaynak ve ücretsiz olması en büyük güçlü yönü. Masaüstü sürümünün kullanımı herkese ücretsiz. Zotero’nun güzel yanlarından PDF harici her türnü kaynağı, veritabanınıza ekleyebiliyor ve çalışmanız içerisinden alıntı yapabiliyorsunuz. Bu işlemler için gelişmiş bir yakala aracı.

Endnote

Birebir anlaşma yapan kurumlar ve kütüphaneler, kullanıcılarına Endnote’u ücretsiz olarak sunabilmekte. Ücretsiz herhangi bir sürümü yok. Zotero ve Mendeley, Endnote ile kıyaslandığı zaman oldukça genç kalmakta. Bu sistemlerin öncülerinden olan Endnote aslında rüştünü ispatlamış bir yazılım. O nedenle diğerleriyle kıyaslamak biraz elma ile armutu kıyaslamak ile eş değer. Çünkü Endnote içerisinde, diğer yazılımlarda yapamayacağınız bir çok işlemi yapabiliyorsunuz. Sadece uç bir örnek olarak Endnote Makale Eşleyici verilebilir.  Bu özellik sayesinde yayınınız için en uygun dergileri kolaylıkla listeler ve karar verme, seçim süreçlerinizi oldukça kolaylaştırır. Makale yazım sürecinizde altı binden fazla bibliyografya stili ile atıf, şekil ve referanslarınızı düzenleyebilmenize olanak sağlar.

Readcube (Papers)

 

Paperpile

 

Qiqqa

 

f1000

 

Docear

 

https://www.imperial.ac.uk/media/imperial-college/administration-and-support-services/library/public/Reference-management-software-comparison.pdf

 

https://f1000.com/resources/Software_Comparison_Tool.pdf

 

http://www.wikizero.biz/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvQ29tcGFyaXNvbl9vZl9yZWZlcmVuY2VfbWFuYWdlbWVudF9zb2Z0d2FyZQ

 

 

 

Nasıl Kullanıyorum?

Burada bahsedeceğim işlevler ve teknikler aslında diğer güçlü alternatifler tarafından da kısmen veya tamamen sağlanmaktalar. Ben sadece kişisel tercihlerim ve bazı gördüğüm kolaylıklar ve olanaklar nedeniyle Endnote’u kullanmaya tercih ettim. Bunlardan detaylı bahsetmek gerekirse;

  • İkinci bir sabit disk’imde hazırladığım kütüphanemi Endnote üzerinde oldukça kolay ve hızlı bir şekilde taratabiliyorum. Hatta YYY özelliği sayesinde klasöre yaptığım değişikleri anında görebiliyor ve tarayabiliyor.
  • Yayınları içeri aktarırken tarama özelliği ve meta bilgilerini analiz etme işlemleri harika işliyor. PDF dokümanlarında tüm ilgili alanları alıp kendi veritabanına ekleyebiliyor. Size çok az el ile düzeltme işi kalıyor.
  • Bağlı olduğum üniversite sayesinde kişisel kullanımda bana online YYY kadar bir ücretsiz b