Akademik bir derginin SCI – Science Citation Index’te olup olmadığını nasıl anlarım?

Uluslararası tarama sistemlerini daha önceki bir yazımda bahsetmiştim. Mevcut tüm tarama sistemlerini detaylı olarak incelemiş ve güncel yayın listelerini o yazıda paylaşmıştım. Daha sonra başka bir yazı da Türkçe taranan tüm akademik yayınları bir araya toplarlamıştım, ona da göz atabilirsiniz.

Bu yazıda ise, akademik bir derginin SCI (Science Citation Index)’de olup olmadığını anlamak için neler yapılması gerektiğini bu yazı da toparladım.

Araştırma yapıp onu doğru bir şekilde yazıya dökmek oldukça zor iş. O nedenle araştırmanıza layık nitelikli ve uygun bir yayında basmakta bir o kadar önemli bir iş. Olay yazmakla bitmiyor, onu doğru yerde yayınlamakta oldukça değerli bir kazanıma dönüşüyor.

Akademik araştırmanızı tamamladıktan ve onu nitelikli bir yazıya döktükten sonra sıra; uygun bir teması ve konuları olan akademik dergi aramaya gelir.

Öncelikle araştırmanızın hitap ettiği bilimsel alanlar belirleyin. Daha sonra, o alanlardaki dergileri araştırmaya başlayın. Bu husus derginin indek’li olup olmamasından çok daha önemlidir. Çünkü çok indeks’lenen bir dergi sizin alanınızda olmadığı için yaptığınız araştırma, o dergi için de uygun olmayacaktır. Gönderseniz bile editöryal süreçten geçemeyecek ve direk red edilecektir.

Derginin hitap ettiği bilim alanlarının sizin araştırmanız için uygun olduğuna emin olduktan sonra derginin belirlediği yayın konularını inceleyebilirsiniz. Tam bu noktada özel bir durumdan bahsetmek gerek. Birinci dereceden araştırmanız ile ilişkili olmayan bazı dergiler ara ara özel sayı çıkartarak belirli bir temadaki yazıları toplar, değerlendirir ve basarlar. Bu tip özel durumları da takip etmek için dolaylı ilişkili olduğunuz bilim dallarındaki dergilerin e-posta gruplarına kayıt olabilirsiniz.

Tüm bu hususlara dikkat ettikten sonra derginin taranma dizinleri incelemeye başlayabilirsiniz. Yayın yapacağınız dergi ne kadar çok uluslararası ve ulusal sistemlerde taranıyorsa o kadar fazla geniş kitlelere ulaşabilir.

Bulduğunuz derginin kendi web sitesi, güncel taranma dizinleri konusunda geçerli bilgi içermeyebilir. Çünkü bazı dizinler periyodik olarak dergileri kontrol eder ve belirledikleri kriterlere uygun olmayan dergileri tarama listelerinden çıkartırlar. O nedenle derginin web sitesi veya epostalarını baz alarak derginin taranma sistemlerindeki mevcudiyetine karar vermeyin. Muhakkak tarama sistemelerinin güncel listelerini kontrol edin. Sizin için uluslararası tarama sistemlerinin güncel listelerini aşağıda yer verdim. İlgilendiğiniz dizinin güncel listesinden yayınlamak istediğiniz derginin tarama listelerindeki mevcudiyetini kontrol edebilirsiniz. Aşağıdaki listelerde dergininin adı ve konusu aratabilir, güncel durumunu inceleyebilirsiniz.

Uluslararası Tarama Sistemleri Listeleri

Güncel Yerli ve Yabancı SCI – (Science Citation Index) Yayınlar Listesi (Tüm Liste)

Güncel Yerli ve Yabancı AHCI – Arts & Humanities Citation Index Yayınlar Listesi (Tüm Liste)

Güncel Yerli ve Yabancı SCIE – Science Citation Index Expanded Yayınlar Listesi (Tüm Liste)

Güncel Yerli ve Yabancı Social Sciences Citation Index Yayınlar Listesi (Tüm Liste)

Güncel Yerli ve Yabancı Emerging Sources Citation Index Yayınlar Listesi (Tüm Liste)